• Home
  • > HISTORIA KRZYŻA

HISTORIA KRZYŻA JANA PAWŁA II Z WIELKIEGO PIĄTKU 2005

     

 

 

 

W roku 1990 w jednej z bieszczadzkich parafii uległa wypadkowi pewna kobieta i nie mogła już chodzić. Około roku 1997 poprosiła męża, który miał uzdolnienia w kierunku rzeźby w drewnie, aby wykonał dla niej krzyż z figurką Chrystusa. Po wykonaniu krzyż zawisnął na ścianie i od tej pory chora mogła jednoczyć się z Chrystusem i znosić po chrześcijańsku swoją chorobę W roku 2000 z tej parafii jechali pielgrzymi do Rzymu na uroczystości Roku Jubileuszowego. Małżonkowie ci spontanicznie podjęli decyzję, aby ten krzyż przekazać Ojcu Świętemu Janowi Pawiowi II.

Podczas przekazywania tego krzyża - jak zeznają pielgrzymi - Jan Paweł lI jakoś dziwnie się w niego wpatrywał.

    Następnie ten krzyż znalazł się w apartamentach ks. Mieczysława Mokrzyckiego - Osobistego Sekretarza Jan Pawła II. Podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej odprawianej w Koloseum w Wielki Piątek 2005 roku Jan Paweł II po raz pierwszy nie uczestniczył w niej osobiście, ale łączył się z jej uczestnikami dzięki przekazowi telewizyjnemu. Pod koniec Drogi Krzyżowej Jan Paweł lI poprosił o krzyż. Wtedy ks. Mieczysław poszedł do swojego mieszkania i przyniósł krzyż i podał go papieżowi Było to 8 dni przed śmiercią papieża Papież tulił się do tego krzyża, dotykał go czołem, z trudem utrzymując go w swoich rękach (świadczy to o bardzo ciężkiej chorobie i osłabieniu papieża). Ktoś skomentował to następująco "To nie papież dźwigał krzyż, ale to krzyż wtedy dźwigał papieża".

 

    Po śmierci Jana Pawła II ks. Mieczysław przekazał ten krzyż swojej mamie Bronisławie. Krzyż ten przez 10 miesięcy odbierał cześć w parafii Kraczkowa koło Łańcuta i prawie przez rok przebywał w Zakopanem na Krzeptówkach nawiedzając stamtąd różne sanktuaria i parafie. Również z Kraczkowej nawiedził m.in. parafie: Cierpisz, Łańcut p.w. Chrystusa Króla, Iwonicz Zdrój, Jarosław - MBKP Radawa, Wiązownica, Nowy Zagórz Niebieszczany, Bukowsko, Trepcza Tarnawa Górna. Zarzecze k. Jarosławia, Wola Rusinowska, Cieszanów, Rzeszów - p.w. Św. Krzyża, Smolarzyny, Lipa, Grzegorzówka, Pruchnik, Leszczawa Dolna. Również klerycy z Seminarium Duchownego w Przemyślu i Rzeszowie mieli okazję adorować ten krzyż. Krzyż przebywał także w Poznaniu pod opieką Ojca Jana Góry przez listopad i grudzień 2007 roku. Nawiedził także parafię Św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu.